200SXG470MEFC22X35 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 132
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 619
Chemi-Con
In Stock: 196
In Stock: 376
Nichicon
In Stock: 219
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 812
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
200SXG470MEFC22X35
DigiKey Part Number
200SXG470MEFC22X35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
200SXG470MEFC22X35
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
200SXG470MEFC22X35 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.03 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C