EKMS201VSN471MP30S
DigiKey Part Number
565-EKMS201VSN471MP30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMS201VSN471MP30S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMS201VSN471MP30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.54 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C