GRM188R61A475ME15J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3.950
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
YAGEO
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R61A475ME15J
DigiKey Part Number
GRM188R61A475ME15J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61A475ME15J
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R61A475ME15J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)