TMOV20RP320EX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 5.290
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 366
Image for TMOV20RP320EX2855 is not available
TMOV20RP320EX2855
DigiKey Part Number
F9830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV20RP320EX2855
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Energy
270J
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V