SR271C103KAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 35
KEMET
KEMET
10000 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR271C103KAR
DigiKey Part Number
SR271C103KAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR271C103KAR
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.300" (7.62mm)