SR151C472MAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Similar
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
4700 pF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR151C472MAR
DigiKey Part Number
SR151C472MAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151C472MAR
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR151C472MAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)