08055C182JAT2A
DigiKey Part Number
478-08055C182JAT2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-08055C182JAT2ACT-ND - Cut Tape (CT)
478-08055C182JAT2ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08055C182JAT2A
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
08055C182JAT2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)