T545X157M016ATE040 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 3.128
Datasheet
In Stock: 128
Vishay Sprague
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T545X157M016ATE040
DigiKey Part Number
399-T545X157M016ATE040TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T545X157M016ATE040
Description
CAP TANT SMD POLYMER
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T545X157M016ATE040 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Voltage - Rated
16 V