ESH336M200AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 89
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Chinsan (Elite)
Nichicon
In Stock: 238
Nichicon
In Stock: 976
In Stock: 25
In Stock: 286
In Stock: 830
33 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ESH336M200AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESH336M200AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH336M200AL3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESH336M200AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
320 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C