ESG476M160AL3AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
TDK
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 362
Nichicon
47 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ESG476M160AL3AA
DigiKey Part Number
399-ESG476M160AL3AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESG476M160AL3AA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESG476M160AL3AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
416 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C