EDK227M050S9PAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 4.709
Datasheet
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 490
Panasonic Industry
Chemi-Con
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK227M050S9PAA
DigiKey Part Number
EDK227M050S9PAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK227M050S9PAA
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK227M050S9PAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
375 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C