SMCJ60A-13 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
In Stock: 731
In Stock: 194
96.8V Clamp 15.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AB, SMC
SMCJ60A-13
DigiKey Part Number
SMCJ60ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ60ADICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ60A-13
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ60A-13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V