AVE336M63F24T-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 488
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
Datasheet
In Stock: 930
In Stock: 0
Direct
Rubycon
In Stock: 2.260
Direct
KEMET
Panasonic Industry
In Stock: 661
KEMET
In Stock: 2
In Stock: 395
Panasonic Industry
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5.02Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVE336M63F24T-F
DigiKey Part Number
AVE336M63F24T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE336M63F24T-F
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
139 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
205.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.331" L x 0.331" W (8.40mm x 8.40mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
5.02Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C