EDK336M063S9MAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 395
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 488
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 500
In Stock: 930
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 753
Chemi-Con
In Stock: 649
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
In Stock: 661
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK336M063S9MAA
DigiKey Part Number
EDK336M063S9MAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK336M063S9MAA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK336M063S9MAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
45 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
56.25 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C