AFC227M06E16T-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.750
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 733
Datasheet
Similar
In Stock: 2.544
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 682
220 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
AFC227M06E16T-F
DigiKey Part Number
AFC227M06E16T-F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFC227M06E16T-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
172.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
400 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm @ 120Hz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C