227SVH025MFE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 25.228
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 6.602
Datasheet
Direct
Direct
Upgrade
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 519
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.21Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
227SVH025MFE
DigiKey Part Number
227SVH025MFE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227SVH025MFE
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
360 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.21Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C