107CKE400M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 157
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 11.398
Datasheet
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 433
In Stock: 121
Nichicon
In Stock: 1.589
Parametric Equivalent
In Stock: 997
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 106
100 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.316Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
107CKE400M
DigiKey Part Number
1572-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107CKE400M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
107CKE400M Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
465 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.316Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C