TV30C330JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
Littelfuse Inc.
In Stock: 23.560
Littelfuse Inc.
In Stock: 995
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
53.3V Clamp 56.29A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C330JB-G
DigiKey Part Number
TV30C330JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C330JB-G
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C330JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.29A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V