ELXY250ELL392ML40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 400
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 32
Panasonic Industry
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 300
3900 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
ELXY250ELL392ML40S
DigiKey Part Number
565-ELXY250ELL392ML40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY250ELL392ML40S
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY250ELL392ML40S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.175 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C