UPM1E392MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 300
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 32
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 400
Parametric Equivalent
In Stock: 500
Parametric Equivalent
In Stock: 0
3900 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1E392MHD
DigiKey Part Number
493-11120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1E392MHD
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1E392MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.79 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.11 A @ 10 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C