EKMT421VSN331MR40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 1.833
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 240
Direct
Rubycon
In Stock: 90
Direct
Rubycon
In Stock: 44
Upgrade
In Stock: 215
TDK
In Stock: 323
TDK
Nichicon
In Stock: 66
330 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKMT421VSN331MR40S
DigiKey Part Number
EKMT421VSN331MR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT421VSN331MR40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKMT421VSN331MR40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.003 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C