EKMM451VNN271MR40T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 190
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 400
Datasheet
In Stock: 0
Upgrade
In Stock: 200
Rubycon
In Stock: 0
Rubycon
In Stock: 87
In Stock: 84
In Stock: 58
In Stock: 164
Nichicon
Nichicon
In Stock: 109
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.228Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
EKMM451VNN271MR40T
DigiKey Part Number
EKMM451VNN271MR40T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMM451VNN271MR40T
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8304 A @ 50 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.228Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C