LGW2W271MELB40 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 180
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 155
Datasheet
In Stock: 175
In Stock: 200
In Stock: 398
In Stock: 419
In Stock: 0
In Stock: 732
In Stock: 96
In Stock: 620
In Stock: 187
Parametric Equivalent
In Stock: 262
Parametric Equivalent
In Stock: 0
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGW2W271MELB40
DigiKey Part Number
493-8571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGW2W271MELB40
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGW2W271MELB40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.9 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.717 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C