VFP-876-3/32-48-BLACK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 35
Datasheet
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 66
Datasheet
Alpha Wire
In Stock: 924
Alpha Wire
In Stock: 7.222
In Stock: 307
In Stock: 670
Panduit Corp
In Stock: 0
TE Connectivity
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Image for VFP-876-3/32-48-BLACK is not available
VFP-876-3/32-48-BLACK
DigiKey Part Number
VFP-876-3/32-48-BLACK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFP-876-3/32-48-BLACK
Description
HEATSHRINK 3/32 BK 48"
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.093" (2.36mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Mfr
Material
Series
Features
Corrosion Resistant, Flame Retardant, Self Extinguishing
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
100°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 80°F (10°C ~ 27°C)
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.093" (2.36mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.046" (1.17mm)