NPTL2001J471MJTM
DigiKey Part Number
5011-NPTL2001J471MJTM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPTL2001J471MJTM
Description
63V470F D 12.5MM* L 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Ymin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bag
Ripple Current @ Low Frequency
107.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm