REG710NA-2.5/3KG4
DigiKey Part Number
REG710NA-2.5/3KG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REG710NA-2.5/3KG4
Description
IC REG CHARGE PUMP 2.5V SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 30mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REG710NA-2.5/3KG4 Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Input (Min)
1.8V