OPA2340EA/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 2.401
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 567
In Stock: 900
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
OPA2340EA/2K5G4
DigiKey Part Number
OPA2340EA/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2340EA/2K5G4
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8VSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA2340EA/2K5G4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
150 µV
Mfr
Current - Supply
750µA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Slew Rate
6V/µs
Supplier Device Package
8-VSSOP
Gain Bandwidth Product
5.5 MHz