LM2852Y-1.2EVAL
DigiKey Part Number
296-49690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2852Y-1.2EVAL
Description
EVAL BOARD FOR LM2852
Customer Reference
Detailed Description
LM2852 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
2A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
2.85V ~ 5.5V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
500kHz
Part Status
Obsolete
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LM2852
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
1.2V