FN3040-20-61-C19-R65 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity Schaffner
In Stock: 10
Datasheet
In Stock: 15
In Stock: 0
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 20 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
FN3040-20-61-C19-R65
DigiKey Part Number
817-FN3040-20-61-C19-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3040-20-61-C19-R65
Description
S IND 3PH FILTERS
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Manufacturer
Current
20 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Box
Applications
Medical
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Filter Type
Three Phase (Delta)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
305 V