FN3041-20-61-C21-R65
DigiKey Part Number
817-FN3041-20-61-C21-R65-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3041-20-61-C21-R65
Description
LINE FILTER 20A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 20 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
530 V
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Current
20 A
Series
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Packaging
Box
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, ENEC, UKCA, UR
Filter Type
Three Phase (Delta)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Configuration
Single Stage
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
305 V