VLS252015T-3R3M1R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2.119
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 491
Datasheet
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 1 A 218mOhm Max 1008 (2520 Metric)
VLS252015T-3R3M1R0
DigiKey Part Number
445-3678-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252015T-3R3M1R0
Description
FIXED IND 3.3UH 1A 218 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS252015T-3R3M1R0 Models
DC Resistance (DCR)
218mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Obsolete
Type
Wirewound
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.4A