VLS252012CX-2R2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 2.000
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.87 A 96mOhm Max 1008 (2520 Metric)
VLS252012CX-2R2M
DigiKey Part Number
445-VLS252012CX-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252012CX-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 1.87A 96 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS252012CX-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.76A
DC Resistance (DCR)
96mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)