BWVH002520122R2T00
DigiKey Part Number
553-BWVH002520122R2T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVH002520122R2T00
Description
FIXED IND 2.2UH 1.5A 80 MOHM SMD
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 1.5 A 80mOhm 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
80mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1008
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Height - Seated (Max)
0.049" (1.25mm)