VLS252010T-1R5N is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Pulse Electronics
In Stock: 9.970
Datasheet
Similar
Würth Elektronik
Murata Electronics
Eaton - Electronics Division
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 128mOhm Max 1008 (2520 Metric)
VLS252010T Series
VLS252010T-1R5N
DigiKey Part Number
445-4246-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252010T-1R5N
Description
FIXED IND 1.5UH 1.4A 128 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VLS252010T-1R5N Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.5A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
128mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)