DFE252008C-1R5M=P2
DigiKey Part Number
490-10629-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10629-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10629-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE252008C-1R5M=P2
Description
FIXED IND 1.5UH 1.2A 126 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 126mOhm Max 1008 (2520 Metric) Flat Wire
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DFE252008C-1R5M=P2 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
126mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Part Status
Active
Features
Flat Wire
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2520
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2A