PA4335.152NLT
DigiKey Part Number
553-3516-2-ND - Tape & Reel (TR)
553-3516-1-ND - Cut Tape (CT)
553-3516-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA4335.152NLT
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 72 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.4 A 72mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PA4335.152NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.9A
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Frequency - Self Resonant
38MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.106" L x 0.087" W (2.70mm x 2.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)