VLS252010ET-3R3M
DigiKey Part Number
445-6630-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-6630-1-ND - Cut Tape (CT)
445-6630-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS252010ET-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 940MA 275 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 940 mA 275mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS252010ET-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
940mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
275mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)