BWVT002520103R3T00
DigiKey Part Number
553-BWVT002520103R3T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BWVT002520103R3T00
Description
FIXED IND 3.3UH 1.08A 220 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Shielded Inductor 1.08 A 220mOhm 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR)
220mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Current - Saturation (Isat)
1A