MLD2016S2R2MTD25
DigiKey Part Number
445-174928-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174928-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174928-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLD2016S2R2MTD25
Description
FIXED IND 2.2UH 900MA 221 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Multilayer Inductor 900 mA 221mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLD2016S2R2MTD25 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
221mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806 (2016 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)