CLF10040T-221M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 35
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 985
Datasheet
Pulse Electronics
In Stock: 0
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Bourns Inc.
220 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 624mOhm Max Nonstandard
CLF10040T-221M
DigiKey Part Number
445-9573-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10040T-221M
Description
FIXED IND 220UH 700MA 624 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF10040T-221M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
880mA
DC Resistance (DCR)
624mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)