CLF10040T-100M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 41.431
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1.212
Datasheet
TDK
In Stock: 62
Pulse Electronics
Pulse Electronics
Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
In Stock: 213
Bourns Inc.
In Stock: 111
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.3 A 31.2mOhm Max Nonstandard
CLF10040T-100M
DigiKey Part Number
445-9300-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLF10040T-100M
Description
FIXED IND 10UH 3.3A 31.2 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CLF10040T-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
31.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.394" L x 0.382" W (10.00mm x 9.70mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.161" (4.10mm)