BPSC00101140100T00
DigiKey Part Number
553-BPSC00101140100T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSC00101140100T00
Description
FIXED IND 10UH 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 40mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4A