C2012JB0J685M125AB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 3.800
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.850
Datasheet
In Stock: 49
In Stock: 84
In Stock: 246
Similar
Similar
6.8 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor JB 0805 (2012 Metric)
C2012JB0J685M125AB
DigiKey Part Number
445-11402-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012JB0J685M125AB
Description
CAP CER 6.8UF 6.3V JB 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012JB0J685M125AB Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)