C1005X7R1A104M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 95.673
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1.994.170
Datasheet
Direct
Murata Electronics
Direct
Taiyo Yuden
Knowles Novacap
Knowles Novacap
KYOCERA AVX
0.1 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C1005X7R1A104M
DigiKey Part Number
445-4959-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005X7R1A104M
Description
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005X7R1A104M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)