C1005CH1H561K050BA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 854.351
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 12.135
Datasheet
Upgrade
KEMET
560 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor CH 0402 (1005 Metric)
C1005CH1H561K050BA
DigiKey Part Number
445-10859-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1005CH1H561K050BA
Description
CAP CER 560PF 50V CH 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1005CH1H561K050BA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Features
Low ESL
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)