B72220S0301K101
DigiKey Part Number
495-2406-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0301K101
Description
VARISTOR 470V 8KA DISC 20MM
Detailed Description
470 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S0301K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
173J
Capacitance @ Frequency
780 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V