B43858F2226M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 40
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 1.954
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 90
KEMET
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 388
Nichicon
In Stock: 187
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B43858F2226M000
DigiKey Part Number
B43858F2226M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43858F2226M000
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
510 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C