UPW2E220MHD
DigiKey Part Number
493-2023-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPW2E220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPW2E220MHD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
248 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C