B43643C9277M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 37
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 99
In Stock: 29
270 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 360mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43643C9277M057
DigiKey Part Number
495-B43643C9277M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643C9277M057
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B43643C9277M057 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.19 A @ 100 Hz
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C