B41041A7477M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 10.183
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 820
Rubycon
In Stock: 517
Rubycon
In Stock: 716
CORNELL DUBILIER KNOWLES
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Image for B41041A7477M is not available
B41041A7477M
DigiKey Part Number
B41041A7477M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A7477M
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
660 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
825 mA @ 100 kHz
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C